۱۴ گام برای راه اندازی استارتاپ کارمندی - قسمت اول

من دیگه بریدم

ممکن است این جمله را تاکنون با خودگفته باشید، یا بارها و بارها رویایش را از ذهنتان گذرانده باشید، رویای شروع یک کسب و کار جذاب و رفتن سمت اتاق رئیس خود و در نهایت ترک کار برای همیشه.

چه چیزی مانع شما می شود ؟ اوه بله میلیون ها مورد ممکن است باشد که مانع انجام آن شده باشد : مثل وام هایی که گرفته اید، رهن یا اجاره خانه، مخارج زندگی، احتمالا با خود فکر می کنید من آدم ثروتمندی نیستم و چجوری می توانم در این دنیای پهناور و رقابتی، یک استارتاپ برای خودم راه اندازی کنم ؟

اما یک ایده ای دارید و مطمئن هستید که ایده ی خوبیست و نتایج درخشانی خواهد داشت. چگونه می توانید ایده خوب را وسط بیاورید و آن را به یک استارتاپ یا شرکت مورد علاقه خود تبدیل کنید در حالی که هنوز یک کار روزانه تمام وقت دارید ؟

اینها دغدغه هایی است که امروزه در ذهن بسیاری از افرادی که در شرکت ها و سازمان های دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی مشغول به کار هستند، خطور می کند و در آرزوی رسیدن روزی برای تحقق آرمان های خود هستند.

در اینجا می خواهیم ۱۴ مرحله را به شما معرفی کنیم که می توانید استارتاپ خود را راه اندازی کنید در حالی که هنوز مشغول به کار تمام وقت خود هستید :

1- مدل کسب و کار خود را طراحی کنید

یک سند جادویی وجود دارد به نام مدل کسب و کار ناب که به شما کمک می کند دید درستی در ابتدای کار نسبت به ایده خود پیدا کنید و اهداف و مسیر کار خودتان را بهتر بشناسید و دنبال کنید.

این کار کمک می کند تا درک کنید محصول شما چه اهداف ارزشمندی دارد و چطور می خواهید به بازار وارد شده و به فروش آن بپردازید.

2- مطمئن شوید که در حال کار بر روی یک ایده ای هستید که به کار فعلی شما مربوط نیست و تداخلی ندارد

یکی از چیزهایی که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که در زمینه ایده خود از حیث مسائل حقوقی همه چیز را رعایت کرده اید، بنابراین کارفرمای شما نمی تواند پس از راه اندازی و موفقیت استارتاپتان ادعایی بکند. ساده ترین راه برای جلوگیری از هر گونه مشکل، این است که مطمئن شوید که در حال کار بر روی ایده ای هستید که به کار کارفرمای شما مرتبط نمی شود و دارد در زمان جداگانه و با تجهیزات خودتان کار می کند.

3- به دنبال یک هم بنیانگذار خوب بگردید؛ درست مانند یک دستکش که مناسب انگشتان دست شماست

شروع کارها سخت است و حتی هنگامی که سعی می کنید به تنهایی آنها را انجام دهید، سخت تر می شوند. در حالی که بسیاری از نمونه استارتاپ های بزرگ وجود دارند که با یک بنیانگذار شروع کرده اند، اما داشتن یک هم بنیانگذار خوب، شانس موفقیت شما را افزایش می دهد. در مورد انتخاب هم بنیانگذار، به آن مانند یک ازدواج فکر کنید. سعی کنید استارتاپ خود را با کسی که می دانید سازگاری دارید، شروع کنید، ترجیحا با کسی کار را به اشتراک بگذارید که قبلا هم کار کرده اید. یا می توانید قبلش با آن فرد چند مرتبه نشست های دوستانه در کافی شاپ، سفر یا جمع بعضی دوستان دیگر خود بگذارید و از جنبه های مختلف به ارزیابی آن فرد بپردازید

این را به یاد داشته باشید که همیشه و همیشه یک برنامه Vesting برای کسب و کار خود ایجاد کنید، بنابراین اگر هم بنیانگذار خود روزی تصمیم به ترک کار کرد یک بخش بزرگی از مالکیت استارتاپ را در دست نداشته باشد.

4- ایده خود را تست کنید

فقط به این دلیل که یک ایده عالی دارید، هرگز تصور نکنید که بازار موافق شماست. قبلا مدل کسب و کار ناب را برای خود طراحی کرده اید. حالا وقت آن است که این فرض ها را به آزمون بگذارید. تست ایده دقیقا بهترین راه برای کاهش برخی خطرات برای استارتاپ هاست. در اینجا چند راه برای شروع وجود دارد:

· مصاحبه با مشتریان

· تهیه نمونه های اولیه

· نظرسنجی

· جستجوی در اینترنت

5- در مورد کار استارتاپ خود با کارکنان دیگر صحبت نکنید

این کار می تواند به معنای تبلیغ برای کسب و کارتان محسوب شود و برداشت های اشتباه در موردتان اتفاق بیفتد و شما را با مشکلات فراوانی روبرو کند.

6- همکاران سابق خود را از دست ندهید.

ساعت های زیادی را با همکاران خود صرف کرده اید و روابط قوی با همکاران سابق ایجاد کرده اید که برای شروع یک کسب و کار جانبی می تواند به نظر مناسب باشد.

7- کار راه اندازی استارتاپ را به عنوان یک سرگرمی در نظر نگیرید

همه ما سرگرمی هایی مانند پخت و پز، یوگا، کتاب خوانی، ورزش و غیره داریم. اما نمی شود تصور کرد که فردی که اهداف بسیار مهم خود را با سرگرمی های خود گره می زند به شدت به آنها پایبند باشد.

تعیین اهداف مشخصی مانند "طراحی وب سایت تا سه شنبه آینده" یا "مصاحبه با ۱۰ مشتری برای بررسی دیدگاه آنها در ۳۰ روز آینده" به شما کمک خواهد کرد تا این تمایل طبیعی برای تاخیر در کارها را کنار بگذارید.

قسمت دوم -۱۴ گام برای راه اندازی استارتاپ کارمندی


نویسنده:
Mahdis Motekhaveri

مهدیس متخاوری

افراد متخصص، تیم‌های استارتاپی و سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق این فرم برای خدمات شرکت دوناب ثبت‌نام کنند

ثبت‌نام
اشتراک گذاری: